Presaditve roženic izvajajo na Očesni kliniki v UKC Ljubljana in na Oddelku za očesne bolezni UKC Maribor.
Klinični transplantacijski koordinatorji
Klinični transplantacijski koordinatorji so izkušeni in vrhunski zdravniki specialisti, ki delujejo v Centru za transplantacijsko dejavnost v UKC Ljubljana. Sočasno so internistični vodje posameznega prejemniškega centra za presaditev organa. Znotraj posamezne klinike vodijo posvetovalne skupine za uvrstitev bolnikov na čakalni seznam za transplantacijo. Bolnike pripravijo na poseg in vodijo po zdravljenju s presaditvijo organov.
Ekipa za odvzem in presaditev
Odvzem organov je kirurški poseg, ki se odvija po točno določenem časovnem in strokovnem zaporedju. Odvzem organov mora biti hiter in natančen, zato ga izvajajo za ta namen posebej usposobljeni kirurgi v sodelovanju z izurjenimi ekipami instrumentark in perfuzionistov. Vsi postopki odvzema so usklajeni s transplantacijskimi centri, kjer bolnika istočasno pripravljajo na poseg presaditve.
Vsi postopki pri odvzemu se zabeležijo, sledljivost odvzetih organov in tkiv je zagotovljena. V primeru, da je pri darovalcu več medicinsko ustreznih organov za presaditev, govorimo o večorganskem odvzemu. Vsaka donorska bolnišnica ima poseben protokol za odvzem organov, ki določa naloge zdravstvenega osebja, ki sodeluje pri več-organskem odvzemu.
Ekipa za odvzem po potrebi (kadar gre za srce, pljuča ali jetra) potuje v donorski center v tujino (v regiji Eutrotransplant ali redko zunaj regije), kjer odvzamejo organ, ga prepeljejo v UKC Ljubljana in ga presadijo ustreznemu bolniku. Na odvzem v Slovenijo tudi lahko pridejo dodatne ekipe iz držav Eurotransplanta.
Ekipo za presaditev pogosto sestavljajo iste ekipe, ki opravljajo odvzem, poleg njih pa še ekipa anesteziologov in medicinskih sester, ki skrbi za prejemnika pred in med presaditvijo. V zahtevnejših primerih se jim pridružijo kirurgi, ki so ožje specializirani za presaditve posameznih organov. To so predvsem starejši specialisti kirurgi z bogatimi izkušnjami s področja transplantacijske medicine. Pogosto med seboj sodelujejo kirurgi različnih specialnosti. Ekipe za presaditev so v stalni pripravljenosti vse dni v letu.
Po presaditvi prejemnike organov zdravijo v enotah intenzivne terapije, kjer jih obravnavajo specialisti intenzivisti. Po intenzivni negi jih premestijo na posamezne oddelke UKC Ljubljana, kjer jih vodijo klinični transplantacijski koordinatorji in koordinatorice.
Ekipa za ugotavljanje možganske smrti
Medicinska merila, način in postopek ugotavljanja možganske smrti so določeni v nacionalnem pravilniku in zakonu. Vsak postopek je natančno dokumentiran. Komisijo za ugotavljanje možganske smrti sestavljata dva strokovnjaka, specialista s področja intenzivne medicine, anesteziologije, nevrologije ali nevrokirurgije in podobno, z izkušnjami z zdravljenjem bolnikov s hudimi možganskimi poškodbami. Klinične teste opravljata samostojno, neodvisno drug od drugega, v zakonsko določenem časovnem razmiku. Sodeluje tudi zdravnik, ki opravi instrumentalno preiskavo za dokazovanje možganske smrti.
Če v donorski bolnišnici nimajo dostopa do ustreznih instrumentalnih preiskav za dokazovanje možganske smrti, jo lahko z elektroencefalogramom (EEG) opravi mobilna ekipa. V mobilni ekipi za ugotavljanje možganske smrti so izkušeni strokovnjaki in strokovnjakinje nevrofiziologinje z Nevrološke klinike UKC Ljubljana.